Čtyři poslanci z klubu KDU-ČSL, Nina Nováková, Romana Bělohlávková, Pavla Golasowská a Aleš Dufek, navázali spolupráci s akademiky z 1. lékařské fakulty UK, Právnické fakulty UK, Jihočeské univerzity i s odborníky z praxe. Debatu ohledně zákonné úpravy náhradního mateřství během druhého kulatého stolu sledovali také zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva zdravotnictví a ministerstva spravedlnosti.
V České republice dosud není zákonem upraveno náhradní neboli surogátní mateřství. „Není to jen otázka pokroku v medicíně, nejde jen o touhu dospělých mít dítě. Nesmí být opomenutý žádný z aspektů a případné legislativní úpravě nutně musí předejít otevřená debata,“ říká poslankyně Nina Nováková (za KDU-ČSL) s tím, že problém je velice široký a je potřeba neopomenout žádný aspekt ať už z pohledu náhradní matky nebo rodin, ale také dětí.
Poslanec za KDU-ČSL Aleš Dufek upozorňuje na problematiku vnímání náhradního mateřství jako obchodu. „Nesmíme dopustit, aby se novorozené dítě stalo předmětem obchodu, objektem práva. Každý člověk od narození má svá práva, svou subjektivitu,“ uvedl Dufek.
Poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL) uvedl, že musíme pomoci rodičům, kteří nemohou mít vlastní děti, ale pamatovat i na děti a náhradní matky. „Je důležité pomoci těm, kteří nemohou mít své vlastní děti. Zároveň musíme zabránit tomu, aby to byl obchod. Našim úkolem je chránit zranitelné,“ okomentoval Navrátil.
„Na problematiku náhradního mateřství lze pohlížet z mnoha úhlů. Odmítám pohled, ve kterém se opouští ideál nejlepšího zájmu dítěte,“ řekla lidovecká poslankyně Romana Bělohávková. „Každá případná legislativní úprava musí pamatovat především a v první řadě na zájem dítěte,“ doplnila ji Pavla Golasowská.