KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Marian Jurečka: Pět tisíc na dítě není poslední krok
Zpět

Marian Jurečka: Pět tisíc na dítě není poslední krok

Přidáno 9. 5. 2022
Ilustrační foto
V současné situaci vysoké inflace jsou tu dvě zranitelné skupiny obyvatel – důchodci a rodiče s dětmi. Důchodcům pomůže valorizace a lidem s nezletilými dětmi státní příspěvek, vysvětluje Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a šéf vládní KDU-ČSL. Děti nad osmnáct let podle něj mohou pracovat. Vláda zvažuje i další změny v sociálních dávkách i snížení daní. Ale nebude to hned. Chystá se i prodloužení pomoci uprchlíkům z Ukrajiny.
Plánujete v létě pětitisícový příspěvek rodinám na každé nezletilé dítě. Proč je to jen do osmnácti let dítěte a proč je to pro domácnosti s příjmem do jednoho milionu korun hrubého ročně?
Jako vláda cílíme naše opatření na ty nejvíce zranitelné skupiny obyvatel. Podívejme se třeba na všechny lidi, kteří pobírají nějaký druh důchodu. Tyto výdaje jsou valorizované, takže stát má pro tyto lidi zákonem danou pomocnou ruku. Další ohroženou skupinou jsou všichni rodiče s dětmi. Průměrný čistý příjem na hlavu v takové domácnosti bez ohledu na počet rodičů a dětí je nižší, než je průměrný čistý příjem na hlavu v domácnosti seniorů. Potřebovali jsme pomoc zacílit na tuto skupinu obyvatel. Měli jsme proto více variant: zvýšení rodičovského příspěvku, zvýšení slevy na děti, slevy na poplatníka či porodného. U všech těchto variant jsme ale narazili na podstatný problém: nedařilo se nám tam zahrnout všechny, kdo děti skutečně mají. Řeknu vám příklad: rodičovská platí pro ty s dětmi do čtyř let věku dítěte. U slevy na dítě, což je mnou preferovaná systémová varianta, by nám z toho vypadlo asi 200 tisíc rodičů.

Proč by vypadli?
Nesplní například povinnou dobu v práci, kterou by jeden z partnerů měl mít. Může to tak vyřadit i ty, kdo začínají pracovat. Vypadává nám i velká skupina živnostníků, která by peníze čerpala až na jaře příštího roku. Musíme cílit na všechny rodiče.

A co ten příjmový limit jednoho milionu korun?
Vysokopříjmové skupiny obyvatel tuto pomoc nepotřebují a hledali jsme proto patřičný limit. Uvažovali jsme o 1,5- až 2,5násobku průměrné hrubé mzdy v Česku. Někomu ta částka jednoho milionu přijde zbytečně vysoká. Ale podívejme se na situaci rodin například ve Středočeském kraji. Objemem svých příjmů se sice mohou blížit tomu milionovému limitu nebo jít i přes něj, ale také mají dvě děti a běžně hypotéku s měsíční splátkou okolo 25 či 30 tisíc korun a situace takové rodiny není příliš růžová.

Více zde.