KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2012 Martina Kotyková: Tapety do Hamburku
Zpět

Martina Kotyková: Tapety do Hamburku

Přidáno 25. 4. 2012
Ilustrační foto

Čína a další asijské ekonomiky nejprve zahltily Evropu zbožím za dumpingové ceny, čímž poškodily evropský průmysl. Jejich zboží je často vyráběné za podmínek, za kterých Evropan nechce a ani neumí pracovat.

Evropský průmysl byl těmito výrobky poškozen natolik, že nezaměstnanost v některých evropských státech je opravdu velká. Výrobky vyráběné na území evropských států nemohou být konkureceschopné, protože do výrobních nákladů v Evropě je zahrnuto sociální a zdravotní pojištění, ze kterého se platí školství, zdravotnictví a důchody. Všechny evropské systémy v podstatě zaručují pro své obyvatelstvo jak vzdělání, tak péči v nemoci i ve stáří.
Nikoliv však státy v Asii. A asijské výrobky, ty v sobě výše uvedené náklady nemají. Proto jsou vždy levnější.

Úkolem EU by mělo být ochránit trhy před nefér vyráběným zbožím. Jaká je ale prognóza za situace, kdy dluhy EU kupuje a má i nadále zájem kupovat Čína? V současné době vlastní Čína dluhopisy, které emitovaly členské státy Evropské unie, v hodnotě 630 miliard EUR. Kde jsou peníze, tam je moc. Koneckonců i Bill Clinton měl ve své pracovně na zdi citát: „Všechno je jen o penězích“.

Bude ještě Evropa vydávat rezoluce o porušování lidských práv v Číně? Možná ano, ale bude jimi moci pouze tapetovat sklady v přístavu Hamburku, kam se valí zboží v obrovském množství z Číny.

Evropu čeká těžký úkol nejen na poli ekonomickém – uchránit svůj průmysl, ale i v politické oblasti.

Jestliže nám Asie již nyní ovlivňuje ekonomiku, další vliv může být politický. Současný politický systém tvořený soutěží politických stran bude muset obstát v zátěži vlivu z Číny, a to si bohužel budeme muset vybudovat skutečně demokratické a skutečně politické strany.

Ing. Martina Kotyková, členka CV KDU-ČSL

zkrácená verze byla uveřejněna v deníku DNES, v rubrice dopisy